Ny undersøgelse fra Børnerådet: Trivslen i skolen halter


Ny undersøgelse fra Børnerådet: Trivslen i skolen halter

Næsten 10 % af alle børn i 4. klasse trives ikke i skolen. Det viser en ny undersøgelse fra Børnerådet. Alarmerende tal - det ser ud til folkeskolen dumper, når det gælder de anderledes og svage børn, siger Børnerådets formand Lisbeth Zornig Andersen.

Alt for mange børn i 4. klasse går hver dag hjem fra skole med følelsen af, at skoledagen ikke var en positiv oplevelse. Det fremgår af Børnerådets nye rapport ”Portræt af 4. klasse”. Rapporten afdækker et stort trivselsproblem blandt de 10-11-årige, og den viser, at den dårlige trivsel hænger direkte og negativt sammen med børnenes oplevelse af deres faglige formåen. Det fremgår også, at de børn, der oplever sig selv som fagligt svage, ofte har problemer i familien, blandt vennerne og i andre sammenhænge.

Børnerådets formand Lisbeth Zornig Andersen mener, at der skal sættes ind mod trivselsproblemerne som det første, hvis vi skal gøre os håb om at få ’verdens bedste folkeskole’.
-Det ser ud til, at vi har en folkeskole, der godt kan håndtere de stærke og velfungerende elever, men som dumper stort, når det gælder de anderledes og de svage børn, siger Lisbeth Zornig Andersen i en pressemeddelse fra Børnerådet.

-Hvis det havde været en medarbejderundersøgelse på en almindelig virksomhed, så var lederen blevet bedt om at få rettet op på forholdene øjeblikkeligt, for enhver ved, at trivsel og produktion hænger sammen. Den sammenhæng tror jeg også gælder i folkeskolen; hvis børnene ikke trives, så er det altså svært at få dem til at koncentrere sig om indlæringen, peger hun på.

De sociale udfordringer i skolen
For de fleste børn er skoledagen forbundet med noget positivt. Men der er desværre også en relativt stor andel af børnene, der oplever, at de ikke har nogen venner, at sammenholdet i klassen er dårligt, at de ikke er blandt de børn i klassen, som de andre gerne vil være sammen med, og som generelt føler sig ensomme.

  • 9 % er sjældent eller aldrig glade for at gå i skole
  • 9 % synes, at sammenholdet i deres klasse er dårligt
  • 14 % kan kun lide nogle få af lærerne
  • 16 % svarer, at de kun engang i mellem er glade for at gå i skole
  • 75 % er for det meste eller altid glade for at gå i skole
  • Flere drenge (12 %) end piger (6 %) er sjældent eller aldrig glade for at gå i skole
  • 6 % oplever, at de for det meste eller altid føler sig ensomme
  • 28 % oplever, at de engang i mellem føler sig ensomme

Børnerådets undersøgelsen viser, at der er en klar sammenhæng mellem elevernes egen vurdering af deres faglighed og deres generelle trivsel i skolen. De børn, der ikke selv synes, de er blandt de dygtige i skolen, er også typisk de børn, der ikke så godt kan lide lærerne og som ikke selv synes, at de er populære i skolen.

Rummelighed og trivsel
For Lisbeth Zornig Andersen er undersøgelsens resultater dybt bekymrende. ”Trivsel i skolen handler ikke bare om, hvor dygtige vores børn er til at læse. Selvfølgelig skal vores børn have en masse faglige kompetencer, men det må ikke være på bekostning af den sociale trivsel,” siger hun og fortsætter: ”Det er vigtigt, at vi får fokus på ’den rummelige folkeskole’. Vi skal have fokus på, hvordan vi rummer, og ikke at vi rummer. Der sidder en stor gruppe børn, som har behov for at blive set og hørt, og dem er vi nødt til at få opmærksomhed på, så vi ikke taber dem helt på gulvet,” mener Lisbeth Zornig Andersen. 

Børnerådets nyligt etablerede Børne- og Ungepanel består af 1841 børn fra 4.-klasser overalt i Danmark. De besvarede i efteråret 2009 en spørgeskemaundersøgelse, hvor Børnerådet tog temperaturen på det at være barn i 4. klasse. Rapporten giver et enestående indblik i børnenes tanker om og holdninger til alt fra netadfærd og forbrug til sociale relationer og livet i skolen.

Læs Børnerådets rapport her
 

26-03-2010



Print nyhed